Accounting | Business | Computer
Science | General
Studies | Math | Sciences | Civics Exam | Help/Support | Join/Cancel | Contact Us | Login/Log Out
Principles Of Fianance: Homework Chapter 3 Homework 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 | Exam 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 | Final Exam 1 2 Cain's has a debt-equity ratio of .94. Return on assets is 8.5 percent, and total equity is $520,000. What is net income? $85,748 Explanation Equity multiplier = 1 + Debt-equity ratio Equity multiplier = 1.94ROE = .085(1.94) ROE = .1649 Net income = .1649($520,000) Net income = $85,748 EBITDA ratio Enterprise value / EBITDA Cash 150 other current assets 397 ppe net depreciation 538 current liabilities 324 Total liabilities 504 What is net working capital? 223 (150 + 397) - 324 Net income 34,000 increase in accounts payable 14,000 increase in accrued income taxes 14,000 increase in accounts receivable 16,000 depreciation 22,000 Cash flow to investors from operating activities? 68000 34000 + (14000 + 14000 + 22000) - 16000 Trekkers Footwear bought a piece of machinery on January 1, 2006 at a cost of $2.3 million, and the machinery is being depreciated annually at an amount of $230,000 for 10 years. Its market value on December 31, 2008 is $1.75 million. The firm's accountant is preparing its financial statement for the fiscal year end on December 31, 2008. The net value of the asset that should be reported on the balance sheet is: 1.61 million $230,000 · 3 = 690,000 = 0.69 $2,300,000 – 690,000 = 1,610,000 (1.61 million) Happy Pets has annual sales of $328,000 with 8,000 shares of stock outstanding. The firm has a net profit margin of 4.5 percent and a price-sales ratio of 1.20. What is the firm's price-earnings ratio? 26.7 Explanation Price per share = 1.20 ($328,000 / 8,000) Price per share = $49.20 EPS = [.045($328,000)]/8,000EPS = $1.845 PE ratio = $49.20/$1.845 PE ratio = 26.7 Chartworth Associates' financial statements indicated that the company has EBITDA of $3,145,903. It had depreciation of $633,000, and its interest rate on debt of $1.25 million was 7.5%. The company is likely to owe $822,512 in taxes. What are the marginal and average tax rates for this company? 34%, 34% 822512 / 2419153 Natural Lite, Inc. reported the following items during fiscal 2010. The firm purchased marketable securities of $87,500, paid down a long-term loan in the amount of $650,000, purchased $4,250,000 of new equipment. The firm also issued $6,250,000 of common stock, paid $350,225 in dividends to its common shareholders, and repurchased $1,250,000 of common stock in the open market. What is the net cash provided by financing activities? 3,999,775 650,000 + 1,250,000 + 350,225 = 2,250,225 6,250,000-2,250,225=3,999,775 Trident Manufacturing Company's treasurer identified the following cash flows during this year as significant. The company repaid existing debt of $425,110, while raising additional debt capital of $750,000. It also repurchased stock in the open markets for a total of $63,250 and paid $233,144 in dividends to its shareholders. What is the net cash provided by (used in) financing activities? 28,496 425,110 + 63,250 + 233,144 = 721,504 750,000 - 721,504 = 28,496 Triumph Trading Company provided the following information to its auditors. For the year ended March 31, 2008, the company had revenues of $1,122,878, operating expenses (excluding depreciation and leasing expenses) of $612,663, depreciation expenses of $231,415, leasing expenses of $126,193, and interest expenses of $87,125. If the company's average tax rate was 34 percent, what is its net income after taxes? (Round your final answer to the nearest dollar.) 43,218 EBIT = $1,122,878 - ($612,663 + $231,415 + $126,193) = $152,607 Earnings before taxes = ($152,607 - $87,125) = $65,482 Net income = $65,482 (1 - 0.34) = $43,218 For the past year, Zhao Events had taxable income of $198,600, beginning common stock of $68,000, beginning retained earnings of $318,750, ending common stock of $71,500, ending retained earnings of $316,940, interest expense of $11,300, and a tax rate of 21 percent. What is the amount of dividends paid during the year? $158,704 Explanation Net income = $198,600(1 − .21) Net income = $156,894 Dividends paid = $156,894 − ($316,940 − 318,750) Dividends paid = $158,704 Shen & Sanchez Engineering is an all-equity firm that has net income of $96,200, depreciation expense of $6,300, and an increase in net working capital of $2,800. What is the amount of the net cash from operating activity? $99,700 Explanation Net cash from operating activity = $96,200 + 6,300 − 2,800 Net cash from operating activity = $99,700 Muro Press has net working capital of $2,715, net fixed assets of $22,407, sales of $31,350, and current liabilities of $3,908. How many dollars' worth of sales are generated from every $1 in total assets? $1.08 Explanation Total asset turnover = $31,350 / ($2,715 + 22,407 + 3,908) Total asset turnover = 1.08 Every $1 in total assets generates $1.08 in sales. A firm has inventory of $29,406, accounts receivable of $46,215, net working capital of $4,507, and current liabilities of $90,549. What is the quick ratio? 0.75 Explanation Current Assets = Current Liabilities + Net Working Capital Current Assets = $90,549 + 4,507 = $95,056 Quick ratio = ($95,056 − 29,406) / $90,549 Quick ratio = .75 Spartan, Inc., is a manufacturer of automobile parts located in Greenville, South Carolina. At the end of the current fiscal year, the company had net working capital of $157,903. The company showed accounts payables of $94,233 accounts receivables of $83,112 inventory of $171,284 and cash and marketable securities of $12,311. Calculate the amount of notes payables. (Assume that notes payable and accounts payable are the only two current liabilities of the company.) 14,571 Total current assets = $12,311 + $83,112 + $171,284 = $266,707 Net working capital = $266,707 - Total current liabilities = $157,903 Total current liabilities = $266,707 - $157,903 = $108,804 Total current liabilities = $108,804 = Accounts payable + Notes payable Notes payable = $108,804 - $94,233 = $14,571 Teakap, Inc., has current assets of $1,456,312 and total assets of $4,812,369 for the year ending September 30, 2016. It also has current liabilities of $1,041,012, common equity of $1,500,000, and retained earnings of $1,468,347. What is the value of long term debt? 803,010 Total Stockholders' equity = $1,500,000 + $1,468,347 = $2,968,347 Long-term debt = Total assets - Current liabilities - Total Stockholders' equity Long-term debt = $4,812,369 - $1,041,012 - $2,968,347 = $803,010 Tre-Bien Bakeries generated net income of $233,412 this year. At year end, the company had accounts receivables of $47,199, inventory of $63,781, and cash of $21,461. It also had accounts payables of $51,369, short-term notes payables of $11,417, and accrued taxes of $6,145. The net working capital of the firm is: $63,510 Total current assets = $21,461 + $47,199 +$63,781 = $132,441 Total current liabilities = $51,369 + $11,417 + $6,145 = $68,931 Net working capital = $132,441 - $68,931 = $63,510 Dillinger has a taxable income of $830,000. Calculate the company's tax using the following tax schedule. Corporations' Taxable Income Marginal Tax Rate $0-$50,000 15% $50,001-$75,000 25% $75,001-$100,000 34% $100,001-$335,000 39% $335,001-$10,000,000 34% $282,200 830,000 · 0.35 = 282,200 Maddux, Inc., has completed its fiscal year and reported the following information. The company had current assets of $153,413, net fixed assets of $412,331, and other assets of $7,822. The firm also has current liabilities worth $65,314, long-term debt of $178,334, and common stock of $162,000. Calculate the amount of retained earnings. $167,918 Total assets = $153,413 + $412,331 + $7,822 = $573,566 Total liabilities = $65,314 + $178,334 = $243,648 Total stockholders' equity = Total assets - Total liabilities Total stockholders' equity = $573,566 - $243,648 = $329,918 Retained earnings = Total stockholders' equity - Common stock Retained earnings = $329,918 - $162,000 = $167,918 Galan Associates prepared its financial statement for 2008 based on the information given here. The company had cash worth $1,234, inventory worth $13,480, and accounts receivables worth $7,789. The company's net fixed assets are $42,331, and other assets are $1,822. It had accounts payables of $9,558, notes payables of $2,756, common stock of $22,000, and retained earnings of $14,008. How much long-term debt does the firm have? $18,334 Current assets = $1,234 + $7,789 + $13,480 = $22,503 Total assets = $22,503 + $42,331 + $1,822 = $66,656 Current liabilities = $9,558 + $2,756 = $12,314 Total stockholders' equity = $22,000 + $14,008 = $36,008 Long-term debt = Total assets - Current liabilities - Total stockholders' equity Long-term debt = $66,656 - $12,314 - $36,008 = $18,334 Chandler Sporting Goods produces baseball and football equipment and lines of clothing. This year the company had cash and marketable securities worth $335,485, accounts payables worth $1,159,357, inventory of $1,651,599, accounts receivables of $1,488,121, short-term notes payable worth $313,663, and other current assets of $121,427. What is the company's net working capital? $2,123,612 Total current assets = $335,485 + 1,488,121 + $1,651,599 + $121,427 = $3,596,632 Total current liabilities = $1,159,357 + $313,663 = $1,473,020 Net working capital = $3,596,632 - $1,473,020 = $2,123,612 Centennial Brewery produced revenues of $1,145,227 in 2008. It has expenses (excluding depreciation) of $812,640, depreciation of $131,335, and interest expense of $81,112 It pays an average tax rate of 34 percent. What is the firm's net income after taxes? Round your final answer to the nearest dollar. $79,292 Earnings before taxes = $1,145,227 - ($812,640 + $131,335 + $81,112) = $120,140 Net income = $120,140 (1 - 0.34) = $79,292 Parrino Corporation has announced that its net income for the year ended June 30, 2008, is $1,824,214. The company had an EBITDA of $5,174,366, and its depreciation and amortization expense was equal to $1,241,790. The company's average tax rate is 34 percent. What is the amount of interest expense for the firm? $1,168,615 $5,174,366.00 - 1,241,790.00 = $3,932,576.00 $3,932,576.00 - 1,168,615.39 = $2,763,960.61 $2,763,960.61 – ($2,763,960.61 · 0.34) = $1,824,214.00 $1,824,214 / 0.66 = $2,763,960.61 $3,932,576 − $2,763,960.61 = $1,168,615.39 A firm has sales of $3,340, net income of $274, net fixed assets of $2,600, and current assets of $920. The firm has $430 in inventory. What is the common-size statement value of inventory? A. 46.74 percent B. 16.54 percent C. 13.36 percent D. 44.16 percent E. 12.22 percent Common-size inventory = $430 / ($2,600 + 920) = 0.1222, or 12.22 percent A firm has total debt of $4,850 and a debt-equity ratio of .57. What is the value of the total assets? A. $9,571.95 B. $11,034.00 C. $6,128.05 D. $13,358.77 E. $7,253.40 Total equity = $4,850 / .57 = $8,508.77 Total assets = $4,850 + 8,508.77 = $13,358.77 Billings, Inc. has net income of $161,000, a profit margin of 7.6 percent, and an accounts receivable balance of $127,100. Assume that 66 percent of sales are on credit. What is the days' sales in receivables? A. 21.90 days B. 36.19 days C. 33.18 days Sales = $161,000 / .076 = $2,118,421 Credit sales = $2,118,421 × .66 = $1,398,158 Accounts receivable turnover = $1,398,158 / $127,100 = 11 times Days' sales in receivables = 365 / 11 = 33.18 days Homework 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 | Exam 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 | Final Exam 1 2
|
Home |
Accounting & Finance | Business |
Computer Science | General Studies | Math | Sciences |
Civics Exam |
Everything
Else |
Help & Support |
Join/Cancel |
Contact Us |
Login / Log Out |